Fani fantastyki

Fantastyka odskocznią od rzeczywistości

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie

Witamy i zapraszamy do wspólnych rozmów:) Forum w rozbudowie, dlatego bylibyśmy wdzięczni za pomoc w rozwijaniu go:)

#1 2009-08-28 10:38:18

Milczenie

Użytkownik

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-08-11
Posty: 111
Punktów :   

Poprawny zapis dialogów

Niech będzie, że tutaj, bo tak po prawdzie, to nie ma jakiegoś bardziej odpowiedniego działu. Najwyżej Serce później to przeniesie.
Większość z Was podaje swoje blogi w profilach. Zwiedzanie ich w takim przypadku jest dla mnie rzeczą naturalną. I pierwsze, co zauważam zaraz po wyglądzie, to błędy w zapisie dialogów. Jest to jeden z dwóch czynników decydujących, czy opowiadanie zacznę czytać.
W efekcie postanowiłam, że skoro wiem o czymś, co może Wam pomóc, to się tym podzielę, a czy skorzystacie... to już Wasza sprawa.


1. Akapity daje się wszędzie. I nie wolno przesadzić z ich wielkością (chyba, że ma się szeroką kolumnę z tekstem).

2. Po myślniku występuje spacja (sic!).
  - Marek?
  - Co?

3. Przed też. Należy zwrócić uwagę, że w obydwu przypadkach wypowiedzi hm... Ewy następny wyraz nie jest zapisany z dużej litery (znaki interpunkcyjne typu: ?, !, ... nie zastępują kropki w tym przypadku). Zasada ta jest związana z rodzajem słowa występującego po myślniku.
  - Marek? - zapytała powoli, podnosząc głowę.
  - Co?
  - Chciałabym ci coś powiedzieć... - wyszeptała.

4. A teraz o tych wcześniej wspomnianych słowach. Jeśli opisuje czynność związaną z mówieniem (powiedział, krzyknął, mrukną, szepnął itd.) nie stawia się kropki, a słowo pisze się z małej litery. Natomiast w innych przypadkach (odwracanie się, przesuwanie krzeseł i ta cała reszta) słowo pisane jest od dużej litery, dialog zaś zakańczany kropką (w tym przypadku znaki interpunkcyjne ?, !, ... na powrót pełnią swoje podstawowe funkcje).
  - Marek? - zapytała powoli, podnosząc głowę.
  - Co? - Odwrócił się w jej stronę.
  - Chciałabym ci coś powiedzieć... - wyszeptała. - Tylko nie wiem, jak zacząć.

5. Istnieje też możliwość, że opis będzie udawał przecinek.
  - Marek? - zapytała powoli, podnosząc głowę.
  - Co? - Odwrócił się w jej stronę.
  - Chciałabym ci coś powiedzieć... - wyszeptała. - Tylko nie wiem, jak zacząć.
  - Od początku.
  - Wydaje mi się - zaczęła Ewa - że rozdwajają mi się końcówki włosów.


I to by było chyba na tyle. Jakkolwiek poprawny zapis dialogów to oczywiście nie wszystko.
Jakieś wątpliwości?


Jeśli zawsze i wszędzie musimy opowiadać o wszystkim na głos,
nie pozostawiamy miejsca ani na tajemnicę,
ani na wyobraźnię.

Offline

 

#2 2009-08-28 19:56:17

SerceCiemnosci

Administrator

11186258
Skąd: ok. Krakowa
Zarejestrowany: 2009-07-21
Posty: 319
Punktów :   
WWW

Re: Poprawny zapis dialogów

o, to jest przydatne. ja dzięki Tobie sie nauczylam co nieco:)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
BetonovĂŠ JĂ­mky Ĺ˝acléř czyszczenie kotłów