Fani fantastyki

Fantastyka odskocznią od rzeczywistości

Ogłoszenie

Witamy i zapraszamy do wspólnych rozmów:) Forum w rozbudowie, dlatego bylibyśmy wdzięczni za pomoc w rozwijaniu go:)

#1 2009-07-22 20:56:34

Noemi

Użytkownik

1553418
Skąd: Świdnica/Cole
Zarejestrowany: 2009-07-22
Posty: 134
Punktów :   
WWW

Eragon

Ah... Nikt tu jeszcze nie zajrzał to ja rozpocznę.
Bardzo lubię serie ,,Dziedzictwo" jeżeli nie kocham. Magia, elfy, wielkie wojny, krasnoludy, smoki a do tego niespełniona pierwsza miłość i problemy związane z dojrzewaniem. Zauroczyła mnie ta opowieść i to od niej zaczęła się moja przygoda z wspaniałym gatunkiem jakim zapewne jest fantastyka. A wy co sądzicie?


Czas zapomnieć o przeszłości,aby zmyć to,
co się ostatnio wydarzyło. Schować się za pustą twarzą,
Nie pytaj ciągle o to samo, bo to tylko gra.
http://smocza-burza.blog.onet.pl/ 

Offline

 

#2 2009-07-23 07:03:34

shyama

Użytkownik

3228593
Zarejestrowany: 2009-07-21
Posty: 15
Punktów :   
WWW

Re: Eragon

Szczerze mówiąc, nie czytałam nigdy żadnej części, tylko oglądałam film Po prostu nie wiem, czego mogę się spodziewać po tak młodym autorze. Kiedy książka została wydana, miał ledwie 20 lat. Po za tym słyszałam, że najpierw wydawnictwo musiało poprawić tonę jego błędów.


Shyama - zatracona w spamowaniu ...

Offline

 

#3 2009-07-23 10:54:57

SerceCiemnosci

Administrator

11186258
Skąd: ok. Krakowa
Zarejestrowany: 2009-07-21
Posty: 319
Punktów :   
WWW

Re: Eragon

czyta się dosc przyjemnie, ale ja przeczytalam kilka rozdzialow z eragona, kilka z brisingr'a ostatniego ani nie otworzylam z lenistwa;D bo sapkowskiego teraz mam wiec wolalam tamto:)

Offline

 

#4 2009-07-23 13:26:12

Noemi

Użytkownik

1553418
Skąd: Świdnica/Cole
Zarejestrowany: 2009-07-22
Posty: 134
Punktów :   
WWW

Re: Eragon

to że poprawiali błędy jest chyba oczywiste, zaczął pisać w wieku 15 lat i nigdy nie chodził do szkoły. Ale pomysł miał super. Wybaczcie ale nie skomentuje filmu bo wymiotować mi się chciała jak słyszałam teksty w stylu,,uzdrawiacze"  polski dubbing to beznadzieja, a film ma mnóstwo błędów i wiele istotnych faktów zostało pominiętych.


Czas zapomnieć o przeszłości,aby zmyć to,
co się ostatnio wydarzyło. Schować się za pustą twarzą,
Nie pytaj ciągle o to samo, bo to tylko gra.
http://smocza-burza.blog.onet.pl/ 

Offline

 

#5 2009-07-23 14:02:06

SerceCiemnosci

Administrator

11186258
Skąd: ok. Krakowa
Zarejestrowany: 2009-07-21
Posty: 319
Punktów :   
WWW

Re: Eragon

no niestety... ale i tak oglądnelam jak mi sie nudzilo;)

Offline

 

#6 2009-07-23 20:38:35

Noemi

Użytkownik

1553418
Skąd: Świdnica/Cole
Zarejestrowany: 2009-07-22
Posty: 134
Punktów :   
WWW

Re: Eragon

ta.. zwłaszcza, że Eragona gra niezłe ciacho


Czas zapomnieć o przeszłości,aby zmyć to,
co się ostatnio wydarzyło. Schować się za pustą twarzą,
Nie pytaj ciągle o to samo, bo to tylko gra.
http://smocza-burza.blog.onet.pl/ 

Offline

 

#7 2009-07-24 10:53:39

SerceCiemnosci

Administrator

11186258
Skąd: ok. Krakowa
Zarejestrowany: 2009-07-21
Posty: 319
Punktów :   
WWW

Re: Eragon

hahaha oj Kasiu jaka Ty sie za chlopakami zrobilas;D a ja Cie mialam za taką spokojną a tu tylko ciacha i ciacha haha:D ale to dobrze, bedze z kim pogadac;D

Offline

 

#8 2009-07-26 16:52:23

Noemi

Użytkownik

1553418
Skąd: Świdnica/Cole
Zarejestrowany: 2009-07-22
Posty: 134
Punktów :   
WWW

Re: Eragon

no wiesz zasadniczo zawsze interesowali mnie chłopcy, tak jakoś podświadomie


Czas zapomnieć o przeszłości,aby zmyć to,
co się ostatnio wydarzyło. Schować się za pustą twarzą,
Nie pytaj ciągle o to samo, bo to tylko gra.
http://smocza-burza.blog.onet.pl/ 

Offline

 

#9 2009-07-27 14:55:07

SerceCiemnosci

Administrator

11186258
Skąd: ok. Krakowa
Zarejestrowany: 2009-07-21
Posty: 319
Punktów :   
WWW

Re: Eragon

nie no, naturalnie hah:D

Offline

 

#10 2009-07-29 22:41:37

mikolaj

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-07-27
Posty: 118
Punktów :   

Re: Eragon

hmmmm mam nadzieje że to forum bedzie pierało się na dskutowaniu o fantasy a nie o facetach Co do Eragona - fajne ALE - chłopak przeczytał Tolkiena, zafascynował sie nim no i wyszło takie cuś. nie chce mi się myśleć więc ekleje zaraz pod spodem recenzje Eragona, która niegdyś [ hoho, dawno temu] napisałem jeszcsze w Liceum do gazetki szkolenj   Oto ona [ aczkolwiek z góry wybaczcie za tresc tej recenzji która odbiega od wszelkich moich dzisiejszych wyobrażeń

W ostatnim czasie spotkałem się z nową powieścią fantasy, a mianowicie z „ERAGONEM”. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że „Eragona” napisał w 2001r. 15-letni wówczas chłopak – Włoch Christopher Paolini. żywiąc głęboką sympatię do literatury fantasy, szczególnie zaś do dzieł Tolkiena, postanowiłem przeczytać „Eragona”.
Na początku akcja przenosi nas do małego miasteczka Carvahall. Poznajemy tam chłopca o imieniu Eragon i szybko przybliżamy jego życie. Jesteśmy świadkami kolejno: znalezienia jaja smoka, jego wyklucia, napadu Ra’zaców w służbie króla Galbatorixa i dalszych losów młodego jeźdźca.
   Pierwszą rzeczą, jaką zauważyłem gdy odłożyłem już książkę na bok był fakt, iż akcja powieści jest szybka, wartka, ale również w miarę ubywania stron, coraz bardziej interesująca oraz zagmatwana. Sprawia to, że książkę miło i ochoczo się czyta. Młody autor pisze prostszym językiem niż choćby Tolkien, co niedoświadczonym w czytaniu takiej literatury może się podobać, ale nie mi. Nastoletni Paolini używa jednak wiele nazw własnych, co podtrzymuje klimat fantasy.
Są one w wielu przypadkach, podobnie jak kilka innych wątków, uderzająco podobne do określeń z „Władcy Pierścieni”. Przytoczę tu kilka istotnych, choć niekompletnych przykładów: Otóż  na  pierwszej stronie ”Eragona” widnieje mapka Alagaësii- świata, w którym rozgrywa się akcja powieści. I tak nazwa miasta Melian, kojarzy się z Melianą – Majarką, żoną króla Thingola w „Silmarillionie” Tolkiena, jezioro Ardwen z Arweną Undomiel, zaś jezioro Isenstar z Isengardem. To tylko niektóre przykłady. Innym faktem bardzo niepokojącym mnie jest ścisłe nawiązanie do magicznej krainy elfów zwanej Valinorem. Poszczególne zwroty językowe, dziwnie kojarzą się z językiem Śródziemia i Valinoru. Nawet nazwy ras są takie same (choć w tym przypadku nie mogłoby być inaczej). Powieść ta skierowana jest mogłoby się wydawać dla dzieci. Jest bliżej spokrewniona z baśnią, niż z powieścią heroiczną jaką jest niewątpliwie „Władca Pierścieni”. Największym zarzutem, choć zarazem najmniej słusznym jaki kieruję pod adres Paoliniego, jest fakt, iż nie stworzył on jakiejkolwiek kosmologii. Ograniczył się on tylko do łącznie kilkustronicowego opisu wystarczającego na potrzeby książki, ale nic więcej. Oczywiście, jestem świadom tego, że chłopak ma 15 lat. Przecież „Silmarilliona” nie wydano natychmiast. Wadą czy też zaletą powieści jest umiejscowienie smoków po „przyjaznej” stronie. Autorowi udał się pomysł ze Smoczym Jeźdźcem. Niewątpliwie jest to jedna z tych rzeczy, która przyciąga czytelnika. Na uwagę zasługuje fakt, iż Paolini więcej miejsca w swej powieści poświęcił smokom i jeźdźcom, niż całej kosmologii. W powieści fascynuje również magia i jej sposób istnienia. To również zachęca do czytania.
„Eragon „ to pierwsza część  trylogii „Dziedzictwo”. Dalsze części nie zostały jeszcze nawet napisane co powoduje częściową dezaprobatę czytelników.
Jak więc można zauważyć, książka ta nie jest pozbawiona wad. Szczególnie drażniące są one w stosunku dla wielbicieli Tolkiena. Lecz jako jeden z nich mimo wszystko gorąco polecam „Eragona” na długie jesienne wieczory, które staną się areną zmagań dobra i zła w naszej wyobraźni.
:


A State of Trance with Armin van Buuren

Offline

 

#11 2009-07-30 12:29:59

SerceCiemnosci

Administrator

11186258
Skąd: ok. Krakowa
Zarejestrowany: 2009-07-21
Posty: 319
Punktów :   
WWW

Re: Eragon

tą recenzję już czytałam, ale w sumie się zgadzam. mi się podobalo bardzo to, że ważną role odgrywają smoki.

Offline

 

#12 2009-07-30 12:51:41

mikolaj

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-07-27
Posty: 118
Punktów :   

Re: Eragon

no właśnie. To rzeczywiście jest oryginalny pomysł paoliniego. Tzn Oryginalny czy nie, w każdym bądx razie dobre wykorzystanie pewnej koncepcji ludzi latajacych na smokach


A State of Trance with Armin van Buuren

Offline

 

#13 2009-08-02 14:28:50

SerceCiemnosci

Administrator

11186258
Skąd: ok. Krakowa
Zarejestrowany: 2009-07-21
Posty: 319
Punktów :   
WWW

Re: Eragon

no:) w sumie mozna zalozyc inny wątek o calej serii "dziedzictwo".

Offline

 

#14 2009-08-10 17:27:39

TheBlackWolf8

Nowy użytkownik

9124475
Zarejestrowany: 2009-08-10
Posty: 8
Punktów :   
WWW

Re: Eragon

Uwielbiam tą książkę ^_^ mnie także zauroczyła i również od tego zaczynam.

Offline

 

#15 2009-08-11 19:56:53

Sindarka

Moderator

10444233
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-07-26
Posty: 178
Punktów :   
WWW

Re: Eragon

Eragona przeczytałam,ale powiem szczerze-bez zbytniego entuzjazmu.Owszem,podoba mi się styl w jakim jest pisany,ale nic poza ty.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs